Важлива інформація для підприємців Автономної Республіки Крим.

З метою надання законного статусу території Криму, 19 березня 2014 року в Верховній Раді України зареєстровано Проект закону № 4473–1 «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України». Законопроект зазначає, що Україна згідно з Конституцією є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав поза процедурою, визначеною Конституцією та законами України, Гаазькими правилами 1907 року, IV Женевської конвенції 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, договором про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року, та іншим міжнародним договорам, є незаконною окупацією території суверенної держави Україна.

Згідно зі статтею 8 законопроекту № 4473–1, де регламентуються особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території, на території Криму забороняється:

а) будь–яка господарська діяльність (підприємницька і некомерційна господарська діяльність), якщо вона підлягає державному регулюванню, зокрема ліцензуванню, отриманню дозвільних документів, сертифікації тощо;
б) ввезення і/або вивезення товарів військового призначення та подвійного використання;
в) організація залізничних, автомобільних, морських, річкових, паромних, повітряних сполучень;
г) користування державними ресурсами, в тому числі, природними, фінансовими, кредитними;
д ) здійснення грошових переказів;
е ) фінансування діяльності, передбаченої пунктами «а» – «д» цього пункту, або сприяння їй іншим способом;

Враховуючи нестабільну ситуацію на території Автономної Республіки Крим, Міністерство доходів і зборів України вводить новий механізм сплати податків, який буде ґрунтуватися на чинному законодавстві України. Для цього юридичні та фізичні особи – підприємці повинні будуть провести перереєстрацію свого бізнесу в будь-якій області України або місті Києві, звернувшись до державного реєстратора реєстраційної служби в обраному територіальному органі. Подача документів для перереєстрації може відбуватися особисто, або за допомогою відправки рекомендованого листа (адреси та реквізити можна переглянути тут), також можна попередньо домовитися про прийом державним реєстратором у телефонному режимі.

Також, згідно з пропозицією Міністерства доходів і зборів України, ініціюється внесення змін до Податкового Кодексу України, відповідно до яких мешканці Автономної республіки Крим будуть звільнені від оподаткування. Це обумовлюють тим, що підприємці Криму — громадяни України, не мають можливості платити податки, а тому звільнення їх від оподаткування під час окупації природний шлях до повернення в правове поле України, заявив перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус. Над розробкою відповідного Закону про особливості оподаткування на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя зараз працюють фахівці Міндоходів.

Разом з цим Російська Федерація вважає, що Крим є її частиною, а тому більше 50 тисяч підприємців повинні будуть пройти процедуру перереєстрації згідно Російського законодавства, згідно повідомлення УНН. Всі ті податки, які стягуються відповідно до нормативних актів Криму будуть зараховані до бюджету республіки і місцевих бюджетів, а дія російського законодавства про податки і збори набуде чинності тільки з 1 січня 2015 року. Як заявив заступник голови російської Федеральної податкової служби Дмитро Григоренко, в найближчому майбутньому належить завантажити бази даних платників податків, відкрити особові рахунки, організувати взаємодію з банками на предмет рахунків для сплати податків, передачу інформації про нарахування до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування.

Так, на сьогоднішній день на території Криму в територіальному органі Федеральної Податкової Служби Росії вже можна зареєструвати юридичну особу або отримати статус індивідуального підприємця, а також внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців згідно з Федеральним законом від 8 серпня 2001 р. № 129–ФЗ «Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців».

Самі документи для державної реєстрації подаються за наступними адресами:

— при реєстрації на території Республіки Крим — 295 053, Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. М. Залки, д. 1/9;
— при реєстрації на території Севастополя — 299 011, м. Севастополь, вул. Кулакова, д. 37;

Покрокові інструкції для реєстрації початку ведення бізнесу відповідно до російського законодавства містяться на офіційному сайті ФНС Росії в розділі «Реєстрація ЮО та ВП».

З вищесказаного ми можемо порадити підприємцям-кримчанам наступні варіанти:

— звернеться до державного реєстратора і зареєструватися в іншому регіоні України. У цьому випадку сплата всіх податків і зборів проходитиме за місцем реєстрації. Мінусом цього варіанту є відсутність порядку такої реєстрації, оскільки за правилами потрібно міняти прописку, а для жителів Криму цей момент повинні були спростити, але на практиці зараз деякі реєстратори вимагають від кримчан або поміняти прописку, або отримати тимчасову прописку;
— почекати поки приймуть законопроекти про окупованій території і про звільнення громадян від сплати податків на такій території на період окупації. У такому випадку податки в преріод окупації можна буде не сплачувати;
— перереєструвати свій бізнес відповідно до законодавства Російської Федерації та сплачувати податки та збори до бюджету Російської Федерації.