Пропонуємо вашій увазі новий дайджест підприємницьких новин. У цьому випуску:

— підприємці, які були мобілізовані, остаточно звільнені від сплати податків і подання звітності;
— фізичні та юридичні особи, які мають податкову адресу на території Криму будуть прирівняні до нерезидентів;
— платникам податків з Донецької та Луганської областей продовжено термін подання звітності за травень 2014 року;
— адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійному фонду повертати не планують;
— ІТ-фахівцям зменшать ставки ЄСВ І ПДФО;
— процедура припинення діяльності фізосіб – підприємців спрощена;
— податкова викрила ІТ-підприємців, які не сплатили податки;
— електронні угоди будуть врегулювані законодавчо.

Підприємці, які були мобілізовані, остаточно звільнені від сплати податків і подання звітності

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно–мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20 травня 2014 № 1275-VII регламентує на весь період військової служби з мобілізації звільнення від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податків на доходи фізичних осіб, єдиного податку, а також єдиного соціального внеску, для тих осіб, які є підприємцями, та які здійснюють незалежну професійну діяльність, якщо вони не є роботодавцями. Дана норма застосовується з першого дня мобілізації — 07 травня 2014 року та діє протягом всього особливого періоду.

Для того, щоб скористатися даними механізмом необхідно протягом 10 днів після демобілізації подати до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації такі документи:

– заява самозайнятої особи;
– копія військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу під час мобілізації.

За умови якщо у мобілізованого особи є наймані працівники, і вона уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати або інших доходів, то обов'язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на термін військової служби мобілізованої особи несе ця уповноважена особа. До того ж уповноважена особа виконує зобов'язання з єдиного соціального внеску, визначені підпунктами 1 (крім сплати єдиного соціального внеску), 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Також потрібно відзначити, що обов'язки по сплаті податку на доходи фізичних осіб за найманих працівників та єдиного соціального внеску лягає на плечі демобілізованої самозайнятої особи без нарахування штрафних та фінансових санкцій протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації.

Фізичні та юридичні особи, які мають податкову адресу на території Криму будуть прирівняні до нерезидентів

Проект закону № 4032а «Про податковий і митний контроль у вільній економічній зоні Криму і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» ініціює створення спеціальної вільної економічної зони терміном на 10 років. Крім цього законопроект регламентує регулювання відносин між фізичними та юридичними особами, які перебувають на території вільної економічної зони Криму, в тому числі і за її межами, а також зумовлює специфіку реалізації економічної діяльності на тимчасово окупованій частині території України.

Таким чином, фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання, перебування) на території вільної економічної зони Криму, прирівнюються до нерезиденту, а фізична особа, яка має податковий адресу на решті території України, прирівнюється до резидента. Такий поділ створено з метою оподаткування доходів, що виплачуються (репатріюють) з іншої території України на територію вільної економічної зони Криму або виплачуються з території вільної економічної зони Криму на іншу територію України.

Фізична особа, яка проживає або перебуває на території, відведеній для тимчасового перебування іноземного військового формування, зобов'язана нараховувати (сплачувати) податки, збори та інші обов'язкові платежі за загальними правилами, встановленими законодавством України для резидентів України.

Платникам податків з Донецької та Луганської областей продовжено термін подання звітності за травень 2014 року

Перший заступник Міністерства доходів і зборів України Ігор Білоус підписав лист, який подовжує граничний термін подання податкової декларації до 30 червня 2014 для тих платників податків, які проживають на території проведення антитерористичної операції і не змогли вчасно подати звітність за травень поточного року.

Як заявив Ігор Білоус «Враховуючи важкі для ведення бізнесу умови в Луганській та Донецькій областях, терористичну загрозу і складну ситуацію, було прийнято рішення продовжити термін прийняття звітів від платників цих областей». У той же час всі податкові інспекції, що знаходяться в зоні АТО, виключаючи місцеві підрозділи податкової інспекції та центру обслуговування платників податків у м. Слов'янськ, працюють у штатному стабільному режимі.

Адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійному фонду повертати не планують

Як інформує Міністерство доходів і зборів України, повідомлення, які останнім часом з'являються в засобах масової інформації про повернення адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійному фонду України, не актуальні. Це в першу чергу пов'язано з високою ефективністю, яка була продемонстрована на практиці за час адміністрування єдиного соціального внеску Міндохідів, а також вже розробленої та впровадженої системи електронної звітності, та інших сервісів, що полегшують ведення бізнесу, і оптимізують розподіл внесків між відповідними фондами.

Згідно з даними Міндоходів, існує стійка тенденція збільшення показників надходжень до бюджету єдиного соціального внеску, при цьому вона проглядається як в останньому кварталі 2013 року, так і в першому кварталі 2014 року. Так, на 2 мільярди гривень більше надійшло до бюджету за останніх три місяці 2013 року в порівнянні з аналогічним періодом 2012 року, середньомісячна сплата єдиного внеску збільшилася на 1,5 мільярда гривень, а надходження до бюджету станом на 25 квітня поточного року більше на 0,6 мільярда гривень, ніж у 2013 році, при цьому варто враховувати відсутність надходжень з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

Виконуючий обов'язки директора Департаменту доходів і зборів фізичних осіб Міндоходів Олександр Ревчук повідомляє про всі удосконалення, які дали можливість спростити взяття на облік бізнес, а також сприяють більш пильному контролю за дотриманням трудового законодавства завдяки можливості співставлення податкових декларацій та звітностей з єдиного соціального внеску. Статистика показує, що за перший квартал поточного року бюджет держави додатково поповнився на 25 мільйонів гривень, які були дораховані у зв'язку зі спробами порушення податкового законодавства, а також додаткових 17 мільйонів гривень, що сплатили громадяни, які не відраховували раніше внески до фондів соціального страхування.

Фахівці в галузі податкового законодавства заявляють, що повернення до адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійним фондом буде не тільки додатковим навантаженням для представників бізнесу, а й суттєвим кроком назад у розвитку податкової системи держави. Враховуючи також те, що перехідний період вже позаду, можна з упевненістю стверджувати про ефективність впроваджуваної політики. Про це говорить і кількість користувачів електронних сервісів, розробка яких є пріоритетною в модернізації системи подання податкових звітів. Якщо восени минулого року кількість звітів, що подаються в електронному вигляді, дорівнювала 38 % від загальної маси, то на початок 2014 більше 93 % платників єдиного соціального внеску вже відзвітували в електронній формі.

ІТ-фахівцям зменшать ставки ЄСВ І ПДФО

З метою підвищення конкурентоспроможності та розширення українських ІТ-компаній, виведення з тіні заробітних плат їх працівників, а також збільшення притоку іноземної виручки в ці компанії Верховна Рада України зареєструвала законопроект № 4805.

Даний законопроект регламентує 5% ставку на доходи фізичних осіб (але не менше 15% податку з двох мінімальних заробітних плат) і 5% ставку на єдиний соціальний внесок (але не менше суми єдиного соціального внеску з двох мінімальних зарплат за звичайною ставкою) з заробітної плати, та інших винагород за трудовими договорами працівників–професіоналів в області програмування суб'єктів ІТ-індустрії з 1 січня 2015 року по 1 січня 2023 року.

Разом з цим ініціюється введення спеціального коефіцієнта, який буде використовуватись при нарахуванні соціальних виплат для працівників суб'єктів ІТ-індустрії, доходи яких обкладалися за зниженими ставками податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, а також вводяться обмеження на перелік видів економічної діяльності з реалізації товарів і послуг в ІТ-індустрії з метою визначення наявності права суб'єкта ІТ-індустрії — на застосування особливостей оподаткування.

Процедура припинення діяльності фізосіб – підприємців спрощена

Стаття 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців», яка регламентує порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням, буде мати принципово інший сенс. Мова йде про те, що припиняючи свою підприємницьку діяльність, фізична особа – підприємець не перестає бути суб'єктом правових відносин і не стає новим суб'єктом права, на відміну від ліквідації юридичної особи – підприємця, а також продовжує нести повноцінну відповідальність за свої борги, сплату податків, зборів та єдиного соціального внеску.

Таким чином, законодавці хочуть звести процедуру припинення діяльності фізособи – підприємця до одного дня. Закон підписаний президентом і набере чинності через місяць з дня його публікації.

Податкова викрила ІТ–підприємців, які не сплатили податки

У зв'язку з використанням тіньових схем та ухиленням від сплати податків бюджет України недоотримав майже 2,7 мільйона гривень. Про це повідомляє прес-служба Міністерства доходів і зборів України, інформуючи громадськість про діяльність підприємців, які організували розробку програмного забезпечення для клієнтів з Європи, Канади та США, а оплату за свої послуги отримували через електронні платіжні системи та іншими нелегальними способами.

Підприємці були викриті Черкаськими представниками відділу фінансових розслідувань Міндоходов України. Протягом 2011—2014 років кожен з 50 осіб, які займалися розробкою програмного забезпечення, щомісяця отримував у середньому 1000 доларів США, а решта сум використовувалась для інших потреб. Всього незаконними способами на рахунки підприємців надійшло близько 18 мільйонів гривень. Проти організаторів злочинної фінансової схеми за фактом ухилення від сплати податків порушено кримінальну справу за частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України, яка передбачає до 10 років позбавлення волі.

Електронні угоди будуть врегулювані законодавчо

Законопроект № 2306а «Про електронну комерцію», який 3 червня 2014 був прийнятий у першому читанні голосами 244 народних депутатів, вводить в нормативну базу такі нові категорії як «електронна комерція», «електронний товар», «електронна торгівля», «інтернет-магазин», «електронна форма подання інформації», «дистанційне укладення та виконання угод», «електронна угода» та інші. Завдяки цьому з'являється правове регулювання відносин, які виникають при дистанційній купівлі, продажу, поставки товарів та послуг, а також всієї сфери електронної комерції.

Таким чином, електронний цифровий підпис, або будь-який інший аналог власноручного підпису, при скоєнні електронної угоди мають ті ж правові повноваження, обґрунтовані Цивільним кодексом України, що і письмовий договір.