Пропонуємо вашій увазі новий дайджест підприємницьких новин. У цьому випуску:

— люстрація по-українськи​;
— військовим та зареєстрованим у зоні АТО підприємцям можна не сплачувати ЄСВ;
— державна реєстрація підприємця стане безкоштовною.

Люстрація по-українськи

В Україні 16 жовтня 2014 року набрав чинності Закон України «Про очищення влади» (далі — закон), який визначає правові та організаційні засади проведення люстрації.

Люстрація — це заборона посадовим особам, які скомпрометували себе, впродовж певного часу або пожиттєво працювати на державній службі. В законі під люстрацією розуміється встановлена цим законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

Метою люстрації є недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), насамперед, спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України, протиправне порушення прав і свобод людини.

У законі можна умовно виділити три порядка люстрації. Так, під перший порядок люстрації — «автоматичний», підпадають особи, які займали вищі державні посади при режимі Януковича, а саме:

— обіймали сукупно не менше одного року певну посаду (список тут) у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року;
— обіймали певну посаду (список тут) у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року та не були звільнені в цей період з відповідної посади за власним бажанням;
— обіймаючи певну посаду (список тут), рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на кримінальне переслідування та притягнення до кримінальної відповідальності осіб, до яких застосовано повну індивідуальну амністію, передбачену Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування амністії в Україні» щодо повної реабілітації політичних в’язнів» від 27 лютого 2014 року;
— працювали на певних посадах (список тут) Комуністичних партій, ЦК ЛКСМУ, КДБ і ГРУ СРСР тощо.

Під другий порядок підпадають держпосадовці, які своїм рішенням, дією чи бездіяльністю, що встановлено законним рішенням суду, здійснювали:

— у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, заходи, спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки, оборони чи територіальної цілісності України, що спричинило порушення прав і свобод людини;
— заходи, спрямовані на перешкоджання реалізації конституційного права громадян України збиратися мирно і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації або спрямовані на завдання шкоди життю, здоров’ю, майну фізичних осіб у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року;
— співпрацю зі спецслужбами інших держав як таємні інформатори в оперативному отриманні інформації;
— заходи, спрямовані на підрив основ національної безпеки, оборони або територіальної цілісності України тощо.

Нарешті, під третій порядок люстрації підпадають особи, які відмовились подавати заяву про перевірку або перевірка стосовно яких встановила недостовірність відомостей щодо наявності майна, зазначених у поданих ними за попередній рік деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Відповідно до закону, пройти перевірку зобов'яжуть всіх, хто планує зайняти держпосади, і всіх, хто вже їх займає. Повний перелік посад, які підлягатимуть перевірці можна подивитись тут. Перевірка буде здійснюватись у певній черговості — в першу чергу це стосується Міністра юстиції, посадових осіб Міністерства юстиції (так як саме це міністерство уповноважено на забезпечення проведення люстрації) та осіб органів, що здійснюють перевірку достовірності відповідних відомостей щодо застосування заборон, а уже далі починається перевірка посад вищих рангів (Президента, Прем’єр-міністра, міністрів, керівників) та посад низчих (заступників керівників, прокурорів, суддів, слідчих).

Перевірку буде проводити спеціально уповноважений орган, а здійснюватиме громадський контроль за її проведенням спеціально створений дорадчий громадський орган з питань люстрації, до якого будуть входити представники засобів масової інформації та громадськості. На даний момент Міністерство юстиції розробляє перелік таких органів, а також порядок проведення перевірок та план їх проведення.

Обмеження на зайняття посад в органах державної влади для високопоставлених чиновників режиму екс-президента України Віктора Януковича встановлюється на 10 років, а для інших осіб — 5 років.

Список люстрованих чиновників можна подивитись на спеціальному підсайті Міністерства юстиції.

Військовим та зареєстрованим у зоні АТО підприємцям можна не сплачувати ЄСВ

Підприємців, що були мобілізовані до лав української армії, можуть звільнити від сплати єдиного соціального внеску протягом усієї їхньої військової служби. Для цього необхідно подати до податкової такі документи:

— заяву підприємця;
— копію військового квитка (у випадку його відсутності — копію документа, що засвідчує дані про призов підприємця під час мобілізації).

Ці документи подають не пізніше 10 днів після демобілізації підприємця. Для тих, хто після демобілізації перебуває на лікуванні або реабілітації, відлік терміну подачі документів починається з моменту закінчення лікування або реабілітації.

Підприємців, що зареєстровані у населених пунктах, де проводилась АТО, також звільнять від сплати єдиного соціального внеску. Для цього підприємцю необхідно подати заяву до податкової за місцем обліку або тимчасового проживання. Термін подачі — не пзініше 30 календарних днів після завершення АТО у цьому населеному пункті.

Зауважимо, що всі санкції, передбачені законом у випадку невиконання обов’язків платника єдиного соціального внеску, з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО не застосовують для платників, що зазначені вище. Недоїмку, що виникла у вищевказаних платників,  визнають безнадійною і списують.

Державна реєстрація підприємця стане безкоштовною

Поправки, що внесено в чинне законодавство Законом № 1206-VII від 15.04.2014, набувають чинності 06 листопада 2014 року. Основні зміни такі:

— державна реєстрація підприємця та юридичної особи здійснюється безкоштовно;
— юридичним особам не обов’язково мати печатку;
— сума реєстраційного збору за реєстрацію внесення змін до установчих документів установлюється в розмірі 17 грн для підприємця й 51 грн для юридичної особи.