Пропонуємо вашій увазі новий дайджест підприємницьких новин. У цьому випуску:

— НБУ спростив процедуру зарахування грошей по операціях, які передбачають експорт послуг через Інтернет;
— Рада проголосувала за спрощення застосування касових апаратів;
— Кабмін затвердив порядок повідомлення про прийняття працівника на роботу;
— Рада прийняла закон про реструктуризацію валютних кредитів.

1. НБУ спростив процедуру зарахування грошей по операціях, які передбачають експорт послуг через Інтернет

Національний банк України розіслав усім банкам електронне повідомлення № 22-01012/46746 від 7 липня 2015 року «Про здійснення контролю за операціями резидентів, що передбачають експорт послуг нерезидентам через Інтернет». Лист дає роз'яснення банкам про те, як приймати платежі на користь підприємців, які займаються експортом послуг (фрілансерів, програмістів, копірайтерів та ін.). Так, раніше банки у разі надходження від нерезидентів коштів на користь резидентів вимагали від клієнтів копії договорів із нерезидентами, а також актів та інших документів, що підтверджували виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Тепер для зарахування грошей на рахунок достатньо надати інвойс й оферту. Ніяких підписів замовника, пересилань документів та іншого не потрібно. Банк може попросити переклад паперів українською мовою, хоча і це не є обов'язковим тепер.

Щодо роботи із замовниками безпосередньо, виконавець просто складає оферту й інвойс одним документом, ставить підпис і печатку (за наявності), та, відповідно до роз'яснення НБУ, — це і є готовий договір. При цьому в інвойсі (оферті) має бути фраза «оплата є прийняттям пропозиції та свідчить про надання послуг замовнику», яка й робить інвойс документом. Інвойс (оферта) разом із оплатою підтверджують факт виконання послуг, замінюючи акт виконаних робіт.

Щодо роботи через посередників (Upwork, Freelancer.com), все відбувається майже так само, лише виконавець працює згідно з публічною офертою, розміщеною на сайті, яку приймає, створюючи аккаунт. У відповідь на цю оферту він виставляє інвойс на публічну оферту, вказавши посилання на неї і прописавши, що оплата за нею є свідченням виконання робіт.

Найближчим часом ми підготуємо приклади документів для роботи із замовником безпосередньо або через посередника і напишемо про це в блозі.

2. Рада проголосувала за спрощення застосування касових апаратів

Верховна рада прийняла закон про скасування обов'язкового застосування касових апаратів для підприємців 2 та 3 груп із річним доходом до 1 млн грн. Так, у разі перевищення у календарному році рівня обсягу доходу в 1 млн грн, застосування реєстратора розрахункових операцій починається з 1 числа місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, і продовжується в наступних податкових періодах перебування на спрощеній системі оподаткування.

Останній етап проходження законопроекту — підписання Президентом. 7 липня закон був направлений на підпис і Президент повинен його підписати протягом 15 днів.

3. Кабмін затвердив порядок повідомлення про прийняття працівника на роботу

Кабінет Міністрів України затвердив форму та порядок повідомлення ДФС та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу. Згідно з цим документом повідомлення про прийняття працівника на роботу подається роботодавцем до податкової за місцем його обліку як платника ЄСВ до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

Таке повідомлення можна подати в паперовому вигляді, якщо трудові договори укладені не більше ніж з п'ятьма особами, в іншому випадку знадобиться ще й копія в електронній формі, або в електронному вигляді. На жаль, в електронному вигляді це повідомлення подавати поки що не можна, оскільки електронна форма звітного документа ще не розроблена.

Постанову Кабміну опублікували повністю 3 липня 2015 року, тому повідомляти податкову про прийнятих працівників за новою формою потрібно лише з 3 липня 2015 року.

4. Рада прийняла закон про реструктуризацію валютних кредитів

Верховна Рада прийняла скандальний закон про реструктуризацію валютних кредитів, згідно з яким кредитори за письмовою заявою позичальників, що мають діючі невиконані зобов'язання за споживчими кредитами, повинні провести реструктуризацію зобов'язань за такими споживчими кредитами. Реструктуризації підлягають усі споживчі кредити, отримані на придбання будь-якого майна, без обмеження суми заборгованості. Заборгованість за споживчим кредитом конвертується за офіційним курсом НБУ на дату укладання кредитного договору. Курсова різниця списується банками.

Прийняття цього закону спровокувало значний резонанс у суспільстві та критику з боку експертів. Так, НБУ повідомив, що закон передбачає конвертацію валютних іпотечних кредитів у гривневі, яка завдасть руйнівної шкоди фінансовій та банківській системам України. Цей закон також критикують Президент і Прем'єр-міністр України.

У Раді вже зареєстровано постанову про скасування раніше прийнятого закону. Вона має бути розглянута на найближчому засіданні. Якщо ця постанова не знайде значної підтримки в Раді, то існує велика ймовірність того, що Президент скористається правом вето щодо цього закону.