Пропонуємо вашій увазі новий дайджест підприємницьких новин. У цьому випуску:

— затверджено нові форми книги обліку доходів та податкової декларації для платників єдиного податку;
— НБУ спростив доступ міжнародним системам інтернет-розрахунків на ринок України та розширив можливості для використання електронних грошей;
— малий бізнес може не застосовувати РРО, якщо дохід не перевищує 1 млн. грн. на рік;
— вдосконалено порядок видачі індивідуальних ліцензій НБУ фізичним особам на відкриття рахунків за кордоном.

Затверджено нові форми книги обліку доходів та податкової декларації для платників єдиного податку

Відповідно до наказів Міністерства фінансів України №578 і №579 від 19 липня 2015 року, які вступили в силу 28 липня 2015, затверджено нові форми податкової декларації та книги обліку доходів платників єдиного податку першої, другої і третьої груп. При цьому старі книги обліку доходу дійсні до їх закінчення і не вимагають перереєстрації. У Таксер буде реалізована підтримка відображення книг як за старою, так і за новою формами.

Що стосується звітності, то бланк декларації привели у відповідність з існуючим розмежуванням на групи платників ЄП і вказали вірні ставки податку. Декларація за півріччя подається все ще за старою формою. Новий же бланк декларації почне діяти в наступному звітному періоді.

НБУ спростив доступ міжнародним системам інтернет-розрахунків на ринок України та розширив можливості для використання електронних грошей

НБУ затвердив ряд нововведень, які забезпечать спрощений порядок реєстрації міжнародних систем інтернет-розрахунків (наприклад, PayPal, ApplePay, GoogleWallet та інші) та дадуть можливість здійснювати розрахунків із зарубіжними контрагентами електронними грошима. Такими змінами НБУ реалізував перший етап впровадження змін щодо спрощення отримання транскордонних платежів та створив умови для використання функціональних можливостей і базових сервісів міжнародних систем інтернет-розрахунків при здійсненні громадянами України транскордонних операцій, а саме:

  • відправлення коштів з України з використанням платіжних карток для розрахунків або для зарахування на e-wallets для подальших розрахунків;
  • отримання як фізичними особами, так і підприємцями коштів за продані товари/послуги від нерезидентів;
  • використання в подальшому більшої кількості доступних сервісів електронних грошей.

Крім того, збільшується гранична сума розрахунків електронними грошима протягом календарного року — з 35000 до 62000 грн.

Малий бізнес може не застосовувати РРО, якщо дохід не перевищує 1 млн. грн. на рік

Набув чинності закон, в якому зазначено, що підприємці першої, другої і третьої груп єдиного податку, обсяг доходу яких не перевищує 1 млн грн. за календарний рік, можуть не використовувати касові апарати. У разі перевищення цієї лімітованої суми у звітному періоді підприємець зобов'язаний використовувати РРО протягом усього подальшого терміну перебування на спрощеній системі оподаткування.

При цьому були знижені штрафні санкції: скасовано штрафи у п'ятикратному розмірі за приховування доходів, а введені наступні: за перше порушення — 1 грн., за наступні — 100% від суми доходу.

Також був змінений п. 12 ст. 3 Закону про РРО, і тепер на підприємців платників єдиного податку без ПДВ не поширюються вимоги щодо обов'язкового обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, а також продажу тільки тих товарів і послуг, які відображені в такому обліку.

Вдосконалено порядок видачі індивідуальних ліцензій НБУ фізичним особам на відкриття рахунків за кордоном

НБУ вніс зміни до Положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на розміщення валютних цінностей на рахунках, відкритих за кордоном, які спрощують умови отримання ліцензії на відкриття закордонного рахунку та розміщення на ньому валютних цінностей, що, як зазначив заступник Голови Національного банку України Олег Чурій, «має сприяти поверненню коштів, зароблених українцями за межами держави, а також рееміграції населення в Україні, залученню на роботу і постійне проживання в нашій країні талановитих, успішних, заможних фахівців і менеджерів світового рівня, чий досвід і знання необхідні Україні ».

Так, раніше потрібно було отримувати індивідуальну ліцензію перед тим, як розмістити валютні цінності за кордоном. Тепер фізична особа, перебуваючи за межами країни, може отримати індивідуальну ліцензію вже після відкриття банківського рахунку у валюті. Документи на отримання валютної ліцензії необхідно подати в такий термін:

  • за умови перебування за кордоном не менше 183 днів поспіль — не пізніше, ніж 2 роки від дати в'їзду на територію України;
  • за умови перебування за кордоном менше 183 днів поспіль — не пізніше, ніж 2 місяці від дати в'їзду на територію України.

Якщо фізична особа-нерезидент змінило свій статус на резидент, то їй також необхідно отримати ліцензію не пізніше двох років від дати зміни цього статусу.

Також збільшено термін дії ліцензії — фізичні особи-резиденти отримують ліцензії на три роки, замість одного, як було раніше.