В нашем первом обзоре изменений в налоговом кодексе, вступивших в силу с 1-го января 2012 года, мы оставили открытым вопрос возможности работы предпринимателей второй группы с иностранными клиентами. С тех пор мы несколько раз отправляли официальные запросы в налоговые инспеции и службы разных уровней. Не обошли мы стороной и сервис «дежурный по стране», который позволяет задать вопрос компетентным людям, используя простую веб-форму. Долгое время мы не могли получить вразумительный ответ на простой вопрос: считаются ли иностранные физические и юридические лица «населением». Сотрудники налоговых тщательно копировали нам пункты статей НКУ и прочих законодательных актов, которые никак не объясняли главного. Государственная налоговая служба вообще дважды проигнорировала по всем правилам составленный официальный запрос.

И вот несколько дней назад мы получили однозначное разъяснение от ГНА в Кировоградской области через уже упомянутый сервис «дежурный по стране».

Вопрос:

Прошу дати уточнення (роз'яснення) п.2 ст.291.4 ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» в частині: «друга група — фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню...», а саме, чи підпадають нерезиденти(юридичні особи) під поняття «населення», як субєкти, яким надаються гпослуги?

Ответ:


КОЛОТУХА СЕРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
Перший заступник голови ДПА у Кіровоградській області
Відповідно п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Закону України від 04.11.11 р. № 4014-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування обліку та звітності» до другої групи відносяться фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність із надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень. Не можуть бути платниками єдиного податку фізичні та юридичні особи — нерезиденти (п.п. 291.5.7 п. 291.5 ст. 291). Що стосується визначення поняття населення, то з практики застосування термінів, слів і словосполучень у юриспруденції, під населенням розуміється сукупність людей, які перебувають у межах даної держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством. У Цивільному кодексі України від 16.01.2003 р. № 435-IV визначено, що юридична особа — це організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Отже, нерезиденти — юридичні особи не відносяться до поняття «населення»

Резюме. К сожалению, если вы сотрудничаете с иностранными клиентами, то вам необходимо работать в третьей группе плательщиков ЕН. Если вы, работая во второй группе, получите валютный перевод на свой предпринимательский счет, то такой доход будет облагаться 15% налогом.