Як розраховувати курсову різницю і записувати валютну виручку в книгу доходів, якщо частина валютних надходжень продається автоматично? 

Доходом підприємця на спрощеній системі оподаткування є сума коштів, які надійшли на його поточні рахунки — і валютний, і гривневий. У ситуації, коли половина надходжень в іноземній валюті продається на міжбанку, необхідно вчинити так. Ті 35%, які залишаються на валютному рахунку, потрібно перерахувати в гривню згідно курсу НБУ, актуальному на день надходження коштів. Решта 65% продаються автоматично, не потрапляючи на валютний рахунок ФОП, а значить, вони не беруть участь у всіх валютних операціях і позначаються як простий гривневий дохід. Курсова різниця буде утворюватися тільки для тієї частини коштів, які залишилися на валютному рахунку і будуть продані підприємцем на міжбанківському ринку.

Якщо надходження і продаж валюти відбулися в один день, то отримані цифри підсумовуються і вносяться одним записом в книгу доходів. Якщо ж продаж валюти та зарахування на ваш гривневий рахунок сталися наступного дня, то в книзі обліку доходів робляться два записи.

Наведемо приклад. На валютний рахунок підприємця повинна надійти сума 1000 євро. Курс валют нацбанку в цей день склав 23,50 грн за євро. Спочатку ці кошти потрапляють на розподільчий рахунок і, відповідно, доходу не виникає. В день надходження 50% суми (500 євро) банк перераховує на валютний рахунок підприємця. Тобто, в книзі обліку доходів необхідно зафіксувати цифру в розмірі 11 750 грн. Решта 500 євро банк автоматично продає за курсом 23,00 грн за євро і зараховує на гривневий рахунок підприємця отриману суму в розмірі 11 500 грн. Цю цифру теж необхідно внести до книги обліку доходів. Позитивна курсова різниця утворюється тільки в тому випадку, якщо підприємець продасть 500 євро, які залишилися на його валютному рахунку, за більш високим курсом, ніж коли він діяв в день отримання коштів. 50% надходжень, які банк продав в автоматичному режимі за більш високим курсом, ніж курс НБУ, не впливає на утворення курсової різниці.

Дивіться також:

Цю консультацію було підготовлено юридичним відділом Таксер. Отримати безкоштовну юридичну консультацію може будь-який наш користувач. Поставити запитання
Зворотний зв’язок